V Česku rostly mzdy za posledních deset let rychleji než v sousedních zemích, a to o 51 procent. Například růst mezd v naší zemi byl dvakrát vyšší než v Německu nebo na Slovensku. Společnost Purple Trading tyto údaje zveřejnila ve své analýze.
Platy výrazně pomaleji rostou v zemích, kde je národní měnou euro. Například v Německu se platy za deset let zvýšily o 26,5 procenta.
Na Slovensku je situace téměř stejná, kde růst mezd činil zhruba 27,1 procenta. Zpomalení tempa růstu mezd nastalo v roce 2008, kdy se Slovensko stalo součástí eurozóny.
Na třetím místě je Polsko, kde za poslední dekádu růst mezd činil 34 procent. V Polsku stejně jako v Česku není euro národní měnou, funguje tam Polský zlotý.
Druhé místo patří Rakousku, kde růst mezd za deset let činil 36,9 procenta. Nutno také říci, že výpočet byl proveden za průměrnou mzdu.
Porovnáme-li nominální mzdy, na prvním místě je Německo, kde průměrná měsíční mzda v Českých korunách činí 106 436. To je téměř trojnásobek oproti Česku.
V Rakousku je toto číslo 100 321 korun. V Česku je průměrná měsíční mzda 34 271 korun. Ještě nižší plat je v Polsku, a to 29 591 korun, a na Slovensku 27 025 korun.
Jedními z hlavních důvodů růstu mezd v Česku byl napjatý trh práce a inflace, která nyní činí 2,9 procenta. To je nejvyšší míra inflace mezi zeměmi střední Evropy.
Situace v sousedních zemích je trochu jiná, například v sousedním Německu rostou ceny výrazně pomaleji než v Česku. Německo v poslední době ani nemá inflaci, země je nucena čelit deflaci ve výši 0,2 procenta.
Kvůli inflaci zatím nelze říci, co bude s platy v blízké budoucnosti. S největší pravděpodobností ale kvůli dopadům krize koronaviru v příštím roce dojde ke stagnaci platů v mnoha zemích EU.
PSALI JSME: SENÁTOŘI U ÚSTAVNÍHO SOUDU CHTĚJÍ NAPADNOUT VLÁDNÍ OPATŘENÍ: PODLE POLITIKŮ DISKRIMINUJÍ MALÉ PODNIKATELE
PŘIPOMÍNÁME: KVŮLI VLÁDNÍM OPATŘENÍM PŘIŠEL O MILIONY KORUN: JANEK LEDECKÝ PROMLUVIL O SVÝCH FINANČNÍCH ZTRÁTÁCH