V Česku je nejrychlejší tempo růstu mezd ve srovnání se čtyřmi sousedními státy

V Česku rostly mzdy za posledních deset let rychleji než v sousedních zemích, a to o 51 procent. Například růst mezd v naší zemi byl dvakrát vyšší než v Německu nebo na Slovensku. Společnost Purple Trading tyto údaje zveřejnila ve své analýze.

Platy výrazně pomaleji rostou v zemích, kde je národní měnou euro. Například v Německu se platy za deset let zvýšily o 26,5 procenta.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Na Slovensku je situace téměř stejná, kde růst mezd činil zhruba 27,1 procenta. Zpomalení tempa růstu mezd nastalo v roce 2008, kdy se Slovensko stalo součástí eurozóny.

Na třetím místě je Polsko, kde za poslední dekádu růst mezd činil 34 procent. V Polsku stejně jako v Česku není euro národní měnou, funguje tam Polský zlotý.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Druhé místo patří Rakousku, kde růst mezd za deset let činil 36,9 procenta. Nutno také říci, že výpočet byl proveden za průměrnou mzdu.

Porovnáme-li nominální mzdy, na prvním místě je Německo, kde průměrná měsíční mzda v Českých korunách činí 106 436. To je téměř trojnásobek oproti Česku.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

V Rakousku je toto číslo 100 321 korun. V Česku je průměrná měsíční mzda 34 271 korun. Ještě nižší plat je v Polsku, a to 29 591 korun, a na Slovensku 27 025 korun.

Jedními z hlavních důvodů růstu mezd v Česku byl napjatý trh práce a inflace, která nyní činí 2,9 procenta. To je nejvyšší míra inflace mezi zeměmi střední Evropy.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Situace v sousedních zemích je trochu jiná, například v sousedním Německu rostou ceny výrazně pomaleji než v Česku. Německo v poslední době ani nemá inflaci, země je nucena čelit deflaci ve výši 0,2 procenta.

Kvůli inflaci zatím nelze říci, co bude s platy v blízké budoucnosti. S největší pravděpodobností ale kvůli dopadům krize koronaviru v příštím roce dojde ke stagnaci platů v mnoha zemích EU.

PSALI JSME: SENÁTOŘI U ÚSTAVNÍHO SOUDU CHTĚJÍ NAPADNOUT VLÁDNÍ OPATŘENÍ: PODLE POLITIKŮ DISKRIMINUJÍ MALÉ PODNIKATELE

PŘIPOMÍNÁME: KVŮLI VLÁDNÍM OPATŘENÍM PŘIŠEL O MILIONY KORUN: JANEK LEDECKÝ PROMLUVIL O SVÝCH FINANČNÍCH ZTRÁTÁCH

Share